فرمت ntfsچيست؟

اذهب الى الأسفل

عادي فرمت ntfsچيست؟

پست من طرف Admin في 20/4/2008, 9:31 pm

فرمت NIFS

نوع فرمت هاردديسک رايانه هاي شخصي به وسيله فايل سيستم (file system ) تعيين مي شود که در حقيقت فايل سيستم نحوه ثبت اطلاعات روي هاردديسک (Hard disc ) را مديريت وکنترل مي کند .سيستم عامل ويندوز براي مديريت وثبت اطلاعات در هاردديسک رايانه از سه نوع مختلف فايل سيستم بهره مي گيرد که هر يک خصوصيات خاص خود را دارد.
FAT16: اين نوع از فايل سيستم نخستين گروه از File Table ALLocation هاست که به وسيله سيستم عامل هاي داس وويندوز اوليه وويندوز 1/3 ، ويندوز95 و... پشتيباني مي شد. در اين روش قالب بندي اطلاعات با نام FAT16 شناخته مي شود ودليل اين نام گذاري نيز روش آدرس دهي داده هاي 16 بيتي است.
FAT32 : با ظهور ويندوز 98 در بازارهاي جهاني FAT16 به مرورزمان کنار گذاشته شد زيرا جانشين بهتر وتوانمندتري با نام FAT32 ظهور پيدا کرد . اين روش از روش FAT16 متمايز است وتوانمندي هاي بيشتري در اختيار کاربران قرار مي دهد از جمله آن که امکان مديريت اطلاعات بالاي 2 گيگابايت را برروي هاردديسک در اختيار کاربر قرار مي دهد.
FATNTFS :اين روش از FAT ( File Allocation Table ) با ظهور نسل تازه سيستم عامل هاي ويندوز مانند ويندوز 2000 ويندوز NT ، ويندوز XP پا به عرصه گذاشت وامکان مديريت بيشتري در اختيار کاربران قرار داد اين روش از ثبات بالاتري برخوردار است وامکان مديريت بيشتري روي هاردديسک به کاربر مي دهد. در سيستم فايل 16 بيتي امکان تشخيص کلاسترهايي با 16 بيت طول وجود دارد که اندازه کلاستر هاي FAT بسته به مقدار فضا دردرايوي است که سيستم عامل FAT16 بر روي آن پياده سازي شده است با توجه به محدوديت FAT16 در پوشش دادن به مقدار يکساني از فضا نسبت به FAT32 به کلاسترهاي بزرگتري نياز دارد .سيستم عامل XP امکان پشتيباني از کلاسترهاي 64 کيلوبايتي را براي FAT16 دارد اما استفاده از اين File Allocation Table تنها امکان پارتيشن بندي 4 گيگا بايت را دارد اما FAT32 مي تواند کلاسترهاي بيشتري را نسبت به اين File Allocation Table پشتيباني کرده ولذا از کلاسترهاي کوچکتري براي افزايش کارآمدي سيستم ذخيره سازي بهره مي برد. اين FAT مي تواند با بهره گيري از کلاستر هاي 22 بيتي هارديسک هايي با 8 ترابايت را پشتيباني کند در NT File system ديگر جدول تخصيص فضا File Allocation Table وجود نداشته وبه جاي آن MFT (Maste File table ) جايگزين شده است .در اين سيستم صفات فايل بر روي هر فايل ذخيره شده در پارتيشن NTFS ذخيره مي شود. به علاوه در اين سيستم چهار مجوز استاندارد براي فايل ها وپوشه ها وجود دارد که عبارتند از
1- NO ACCESS : در اين مجوز هيچ گونه امکاني براي خواندن ، نوشتن ، تغيير اطلاعات فايل يا پوشه مربوطه وجود نخواهد داشت .
2- Read : در اين مجوز امکان خواندن تنها در اختيار کاربر قرار مي گيرد وتنها امکان اجرايي فايل براي کاربر فعال خواهد شد.
3- change : در اين مجوز امکان خواندن وثبت تغييرات در اختيار کاربر قرار مي گيرد وکاربر را قادر مي سازد تا فايل را خوانده ودر صورت لزوم تغييرات مطلوب خود را نيز اعمال کند ودرمواردي بنابر صلاحديد خود فايل را حذف مي کند
4- full control : در اين مجوز کاربر مي تواند فايل رابخواند .تغييرات مورد نظر را در آن ايجاد کند محتويات فايل را حذف کرده وتمامي دسترسي ها در حالت change را داشته باشد به علاوه مي تواند براي ساير کاربران سطح دسترسي ها را تعريف کند.
MFT
هر فايل در يک نسخه NTFS توسط رکوردي در يک فايل خاص وانحصاري به نام فهرست فايل اصلي نمايش داده مي شود در اين روش NTFS نخستين 16 رکورد را در فهرستي براي اطلاعات خاص کنار مي گذارد که نخستين رکورد از مجموعه اين فهرست فهرست فايل اصلي را توصيف مي کند فهرست فايل اصلي تعداد مشخصي از فضا را براي هرکدام از فايل هاي رکوردتخصيص مي دهد که اين خصوصيات منحصر به فرد هر فايل در فضاي اختصاص يافته در MFT نوشته مي شود مزيت اين روش بر دسترسي سريع تر به فايل ها مي باشد. NTFS نخستين 16 رکورد را در فهرستي براي اطلاعات خاص کنار مي گذارد که نخستين رکورد از مجموعه اين فهرست ، فهرست فايل اصلي را توصيف مي کند فهرست فايل اصلي تعداد مشخصي از فضا را براي هر کدام ار فايل هاي رکورد تخصيص مي دهد که اين خصوصيات منحصر به فرد هر فايل در فضاي اختصاص يافته در MFT نوشته مي شود مزيت اين روش بر دسترسي سريع تر به فايل ها مي باشد. NTFS نخستين رکورد را در فهرستي رزرو مي کند که براي اطلاعات مخصوص رزرو شده است نخستين رکورد از اين فهرست فهرست فايل اصلي را توصيف مي کند که توسط يک رکورد بازتابي MFT پشتيباني مي شود. اگر نخستين رکورد MFT خراب شده باشد NTFS رکورد MFT خراب شده باشد NTFS رکورد دوم را باز خواني مي کند تا بتواند رکورد بازتابي MFT را که نخستين رکورد آن مانند نخستين رکورد MFT است را پيدا کند اين مکان هاي اطلاعات که به بخش هاي رکورد بازتابي MFT تقسيم شده اند در بوت سکتورها ثبت شده اند سومين رکورد MFT فايل ثبت کننده وقايع است که براي ترميم فايل ها به کار مي رود واز سومين فايل ها به بعد رکوردهاي بعدي فهرست فايل اصلي را براي هر کدام از فايل ها مورد استفاده قرار مي دهد.
بهينه سازي NTFS
اگر شما نياز به بهينه سازي File Allocation Table از نوع NTFS داريد مي توانيد بعضي از پارامتر ها ي سراسري NTFS را براي به دست آوردن افزايش قدرت تنظيم کنيد برخي از اين فاکتورها عبارتند از سايز ، دسته ، موقعيت ، قابليت ريز شدن فهرست فايل اصلي
امنيت در NTFS
با وجود آن که نسل جديد فايل سيستم ويندوز براي از بين بردن مشکلات امنيتي سيستم هاي قبلي همراه با ويندوز NT عرضه شد با وجود NTFS ساز وکارامنيتي فايل ها ، دايرکتوري ها پوشه ها استقلال بيشتري يافت واين امر انعطاف پذيري زيادي را در برپاسازي شبکه هاي رايانه اي نيز به همراه خود خواهد داشت پيشنهاد مديران شبکه استفاده از سيستم فايل NTFS در به اشتراک گذاري فايل ها وپوشه هاي تحت شبکه است.
Admin
Admin
مذیریت سایت
مذیریت سایت

تعداد پستها : 205
Registration date : 2008-02-27

http://neyshabur.forumfa.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد