تاريخچه ي قليان

اذهب الى الأسفل

عادي تاريخچه ي قليان

پست من طرف jojoye bala في 25/4/2008, 9:22 pm

واژگاني آشنا

دودماني نهفته

غمگساري ديرينه




تاريخچه قل و قليان بر ميگردد به دهه چندم هجري زماني که در ميان قيل و قال شهر طائفه اي بود در دوردستها به نام :

شوپوش ، مردمانش همه سرگرم و چموش ، در ميدان پلنگ و در خانه چو موش ، اندر بر هر خانه و هر دخمه و گوش ، بود آتشي و هيزمي و آبکي جوش

وندر دل آن بين بود الونکي ، صاحب آن بود عبدالقلک قل سرکي ، هر صبح ز بانگ مرغش هول هولکي ، برميخواست و ميزد به کوهي خرکي – عبدالقلک قل سرکي داشت قلکي ، قلک کوزه اي و خوش نمکي ، اندر آن کوزه همي آب چو ريخت ، در پي نان به صحرا ميسيخت * ، سيخ و آب و کوزه را بر هم کرد ، زورکي آتشي سر هم کرد ، آب در کوزه و سيخها روي سرش ، ني لبک را نهاد روي درش ، زان ميان چوبکي بود در دست چپش، آن زغال گشت و نهاد روي سرش ، وانگهي جستي زد و بنشست بر روي خرش . آنچه را در دست داشت هوفي کشيد ، از درون کوزه صداهايي شنيد ، در دم و بازدم او دودي بديد ، که پر و بالش بداد خوابش پريد .

زين سبب قل قل کنان او بازگشت ، دود بالاي سرش لنگ در هوا او بازگشت ، مردمان از ديدنش گرخيدن ، چون او را با قل قلش ميديدن ، ابتدا بر او و بر ريش سياش خنديدن ، بعد آن بر نام او نامي دگر ناميدن ، عبدالقلک قل سرکي قل قليان ، بستودن سر کوي و گذر پير و جوان ، چنج نمود کوزه او به قليان ، قل او ماند صدها و صدها ساليان ، در ميان بادها و بودها ماند جاودان ، در دو جهان آن بي نشان



و در نهايت عبدالقلک پدر قليان که به بيماري ريه و آبشش مبتلا گشت در اواخر عمر شعري سرود و وصيت کرد تا آن را بر سنگ مزارش بحکن تا آيندگان درس بگيرند ، و آن اين بود :



نزنيد دود نبريد سود ندخانيد نتپانيد زيرا چو من بسرطانيد





* ميسيخت = سيخ جمع ميکرد
jojoye bala
jojoye bala
مدیر بخش سرگرمی
مدیر بخش سرگرمی

ذكر تعداد پستها : 50
Registration date : 2008-03-07

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

عادي رد: تاريخچه ي قليان

پست من طرف jojoye bala في 25/4/2008, 9:25 pm

متن بالا تاريخچه تخيلي قليان بود به تحرير خودم ، اما موضوع مهمتر اين هست که طبق گزارش زير قلياني اختراع شده که ناخلف هست و اونطور که خودشون ميگن ضرر که نداره هيچ ، سود هم دارهSadمشروح خبر به نقل از روزنامه اي معتبر)

قليان اکسيژن جايگزين قليان سنتي ميشود


قليان اکسيژن که توسط نادر مظفري مخترع ايراني طراحي و ساخته شده ، قرار است جايگزين قليانهاي توتوني و مضر شود . به گزارش فارس ، سعيد صدري دبير کميته گردشگري سلامت با اشاره به فوايد اکسيژن براي بدن انسان خاطر نشان کرد : اگر اکسيژن کافي به بدن انسان نرسد قدرت تصميم گيري کاهش مي يابد و فرد دچار بيماري ميشود .. اين قليان جديد نه تنها ضرر ندارد بلکه براي بدن نيز مفيد است .

نادر مظفري طراح قليان اکسيژن گفت : در قسمت آتشدان بالاي قليان بالني که به کپسول اکسيژن وصل است قرار دارد که موجب تنظيم ميزان استفاده از اکسيژن ميشود . لوله حمل اکسيژن از بالن تا داخل منبع آب قليان از نوع نايلون يا استيل يا برنز است تا بر اثر تماس با اکسيژن اکسيده نشود . در قسمت منبع آب قليان هم ، آب وجود دارد که بر رطوبت آن مي افزايد و ميتوان با افزودن اسانس يا عرقيات نعناع ، ريحان ، کاکوتي و اکاليپتوس براي ضد عفوني مجاري تنفسي استفاده کرد .
به به بفرما قليان پاستوريزه ، بفرما اکسيژن با طعم هلو نعناع

و اما

توجــــــه : طي گزارشي که چند شب پيش از تلويزيون ايران پخش شد و به دنبال اون در روزنامه ها و مجلات هم منتشر شد کارشناسان بدون ضرر بودن اين قليون را تکذيب و اکيدا" استفاده از اونو ممنوع کردند و دوستان لطف کنن همونطور که توصيه هاي قبلي رو جدي گرفتن و نکشيدن اينسري هم توصيه هاي ايمني را جدي بگيرند و کمتر بکشن ( نگفتم نکشن )

در نهايت بهتر اين است که نــدخـــانيـــد
jojoye bala
jojoye bala
مدیر بخش سرگرمی
مدیر بخش سرگرمی

ذكر تعداد پستها : 50
Registration date : 2008-03-07

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد